Organizing Committee


Chair: Masahiko Matsukata (Waseda Univ.)  
Secretary: Yoshihiro Kubota (Yokohama National Univ.)
Treasurer: Masaru Ogura (Univ. Tokyo)
Program: Norikazu Nishiyama (Osaka Univ.)
Vice-Secretary: Toshiyuki Yokoi (Tokyo Tech.)

International Advisory Board


M.W. Anderson (UK), K. Ariga (Japan), G.B. Bellussi (Italy), D. Cardoso (Brazil), J. Caro (Germany), J. Cejka (Czech), G. Centi (Italy), S. Cha (China), A. Corma (Spain), M.E. Davis (USA), K.P. de Jong (Netherlands), D. de Vos (Belgium), J. Dedecek (Czech), M. Derewinski (USA), S. Ernst (Germany), F. Fajula (France), E. Falabella (Brazil), W. Fan (China), A. Fukuoka (Japan), H. Gies (Germany), G. Giordano (Italy), S.B. Hong (Korea), R.F. Howe (UK), G. Hutchings (UK), S. Inagaki (Japan), I. Ivanova (Russia), M. Jaroniec (USA), F. Kapteijn (Netherlands), J. Karger (Germany), V. Kaucic (Slovenia), E. Kikuchi (Japan), S. Kitagawa (Japan), K. Kuroda (Japan), T. Kyotani (Japan), J.A. Lercher (Germany), G.J. Lewis (USA), Z. Liu (China), R.F. Lobo (USA), T. Maschmeyer (Australia), T. Masuda (Japan), L.B. McCusker (Switzerland), S. Mintova (France), M. Misono (Japan), A. Miyamoto (Japan), R.E. Morris, C.-Y. Mou (Taiwan), U. Muller (Germany), V. Murugesan (India), S. Namba (Japan.), M. Niwa (Japan), T. Okubo (Japan), U. Olsbye (Norway), Y. Ono (Japan), J.-L. Paillaud (France), S.-E. Park (Korea), J. Perez-Pariente (Spain), S. Qiu (China), W.J. Roth (Poland), R. Ryoo (Korea), T. Sano (Japan), J. Santamaria (Spain), A. Sayari (Canada), K. Segawa (Japan), D.P. Serrano (Spain), T. Setoyama (Japan), M. Stocker (Norway), Y. Sugi (Japan), S.L. Suib (USA), T. Tatsumi (Japan), O. Terasaki (Sweden), M. Tsapatsis (USA), W. Ueda (Japan), V. Valtchev (France), B.M. Weckhuysen (Netherlands), S.C. Weston (USA), P. Wu (China), F.-S. Xiao (China), Y. Yan (USA), T. Yashima (Japan), K.B. Yoon (Korea), J. Yu (China), D.-Y. Zhao (China), S.I. Zones (USA)

■National Advisory Board


T. Baba (Tokyo Tech.), A. Endo (AIST), H. Imai (Univ. Kitakyushu), S. Inagaki (Yokohama National Univ.), K. Inumaru (Hiroshima Univ.), Y. Kamiya (Hokkaido Univ.), N. Katada (Tottori Univ.), T. Kimura (AIST), Y. Kiyozumi (AIST), T. Kodaira (AIST), T. Komatsu (Tokyo Tech.), K. Komura (Gifu Univ.), J.N. Kondo (Tokyo Tech.), M. Kubo (Tohoku Univ.), Y. Kuroda (Okayama Univ.), K. Maeda (Tokyo Univ. A&T), A. Matsumoto (Toyohashi Univ. Tech.), A. Muramatsu (Tohoku Univ.), K. Nakajima (Hokkaido Univ.), T. Nakato (Kyusyu Inst. Tech.), K. Nishi (National Defense Academy), M. Ogasawara (Akita Univ.), I. Ogino (Hokkaido Univ.), M. Okamoto (Tokyo Tech.), K. Okumura (Kogakuin Univ.), Y. Oumi (Gifu Univ.), Y. Sakamoto (Osaka Pref. Univ.), K. Sato (AIST), S. Satokawa (Seikei Univ.), A. Satsuma (Nagoya Univ.), A. Shimojima (Waseda Univ.), T. Tago (Tokyo Tech.), N. Tsubaki (Univ. Toyama), S. Uchida (Univ. Tokyo), S. Uemiya (Gifu Univ.), T. Wakihara (Univ. Tokyo), H. Yahiro (Ehime Univ.), K. Yamamoto (Univ. Kitakyushu), H. Yamashita (Osaka Univ.), A. Yamazaki (Waseda Univ.), M. Yamazaki (Shizuoka Inst. Sci. & Tech.), H. Yoshitake (Yokohama National Univ.)

Industrial:


Local Organizing Committee



Gold Sponsor


  • /

Silver Sponsor


Bronze Sponsors




Regular Sponsors




  • Luncheon Seminar

    Exhibitors